Artykuł sponsorowany

Czy istnieją ograniczenia grubości blach, które można ciąć za pomocą lasera?

Czy istnieją ograniczenia grubości blach, które można ciąć za pomocą lasera?

Cięcie laserowe to nowoczesna technologia, która zrewolucjonizowała przemysł metalowy, umożliwiając precyzyjne i szybkie cięcie blach o różnej grubości. W tym artykule przyjrzymy się ograniczeniom grubości blach, które można ciąć za pomocą lasera, oraz innym aspektom tego fascynującego procesu.

Technologia cięcia laserowego

Cięcie laserowe polega na skierowaniu wiązki lasera na powierzchnię blachy, co powoduje jej stopienie lub spalanie w miejscu styku z laserem. Technologia ta pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych kształtów i wzorów, co sprawia, że jest ona idealna do produkcji elementów o skomplikowanej geometrii. W przemyśle metalowym stosuje się różne rodzaje lasera, takie jak lasery CO2 czy lasery włóknowe, które mają swoje specyficzne właściwości i zastosowania.

Ograniczenia grubości blach

Chociaż laserowe cięcie blach w Brzesku pozwala na obróbkę blach o różnej grubości, istnieją pewne ograniczenia wynikające zarówno z właściwości samej technologii, jak i materiału. Generalnie rzecz biorąc, im grubsza blacha, tym trudniej jest ją przeciąć za pomocą lasera. Dla lasera CO2 maksymalna grubość blachy wynosi około 20 mm, podczas gdy dla lasera włóknowego jest to około 25 mm. Warto jednak zauważyć, że te wartości mogą się różnić w zależności od mocy lasera oraz rodzaju obrabianego materiału.

Parametry cięcia laserowego

Grubość blachy to nie jedyny czynnik wpływający na proces cięcia laserowego. Istotne są także takie parametry jak prędkość cięcia, moc lasera, długość fali czy skupienie wiązki. Dobór odpowiednich parametrów pozwala na uzyskanie optymalnej jakości cięcia i minimalizację wpływu na strukturę materiału. W przypadku cięcia grubych blach konieczne może być zastosowanie dodatkowych technik, takich jak wstępne nagrzewanie materiału czy zastosowanie gazu ochronnego.

Rodzaje materiałów

Cięcie laserowe pozwala na obróbkę szerokiej gamy materiałów, w tym stali nierdzewnej, aluminium, miedzi czy mosiądzu. Każdy z tych materiałów ma swoje specyficzne właściwości, które wpływają na proces cięcia laserowego. Na przykład aluminium jest dobrym przewodnikiem ciepła, co może utrudniać jego cięcie za pomocą lasera. W przypadku stali nierdzewnej ważne jest zastosowanie odpowiedniego gazu ochronnego, aby zapobiec utlenianiu się powierzchni.

Zastosowania cięcia laserowego

Dzięki swojej precyzji i możliwości cięcia różnych materiałów, technologia cięcia laserowego znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle. Wykorzystuje się ją m.in. w produkcji maszyn, budowie statków, przemyśle samochodowym czy lotniczym. Cięcie laserowe pozwala na szybką i efektywną produkcję elementów o skomplikowanej geometrii, co sprawia, że jest niezastąpione w dzisiejszym świecie.

Bezpieczeństwo pracy z laserem

Warto również wspomnieć o aspektach bezpieczeństwa związanych z pracą z laserem. Wysoka energia wiązki lasera może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników, dlatego konieczne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej. Pracownicy powinni być szkoleni z zakresu bezpiecznej pracy z laserem, a proces cięcia powinien być monitorowany przez specjalistyczne systemy kontroli.