Artykuł sponsorowany

Jak zapewnić niezawodne zasilanie serwerowni?

Jak zapewnić niezawodne zasilanie serwerowni?

W dobie cyfryzacji i rosnącej zależności od technologii, niezawodne zasilanie serwerowni stało się kluczowym aspektem w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. W poniższym artykule omówimy, jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne serwerowni, aby uniknąć awarii i przerw w dostępie do danych.

O czym pamiętać, projektując zasilanie serwerowni?

Pierwszym krokiem w zapewnieniu niezawodnego zasilania serwerowni jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Należy unikać miejsc narażonych na powodzie, trzęsienia ziemi czy huragany, które mogą doprowadzić do przerw w dostawie energii elektrycznej. Dobrze jest również wybrać lokalizację z dobrym dostępem do infrastruktury energetycznej oraz telekomunikacyjnej, co ułatwi podłączenie serwerowni do sieci.

Redundancja zasilania to kluczowy element w zapewnieniu ciągłości działania serwerowni. Polega ona na zastosowaniu kilku niezależnych źródeł zasilania, które przejmują obciążenie w przypadku awarii jednego z nich. Najczęściej stosuje się tutaj połączenie zasilania z sieci energetycznej, agregatów prądotwórczych oraz baterii UPS (Uninterruptible Power Supply). W ten sposób, nawet w przypadku awarii zasilania sieciowego, serwerownia będzie mogła kontynuować swoje działanie.

Systemy UPS to urządzenia zapewniające nieprzerwane zasilanie serwerowni w przypadku awarii sieci energetycznej. Działają one na zasadzie magazynowania energii w bateriach, która jest wykorzystywana w momencie wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Warto zainwestować w wysokiej jakości systemy UPS, które będą w stanie utrzymać działanie serwerowni przez wystarczająco długi czas, aby umożliwić jej bezpieczne wyłączenie lub uruchomienie alternatywnego źródła zasilania.

Agregaty prądotwórcze to kolejne źródło zasilania, które może być stosowane w serwerowniach. Są one szczególnie przydatne w przypadku dłuższych awarii sieci energetycznej, gdy baterie UPS mogą zostać wyczerpane. Agregaty działają na bazie silników spalinowych, które generują energię elektryczną. Dobrze jest regularnie testować i serwisować agregaty prądotwórcze, aby upewnić się o ich sprawności i gotowości do pracy.

Niezawodne zasilanie serwerowni to nie tylko kwestia dostępności energii elektrycznej, ale również utrzymania odpowiednich warunków pracy dla urządzeń. Wysoka temperatura może prowadzić do przegrzewania się sprzętu i awarii. Dlatego ważne jest zapewnienie odpowiedniego systemu chłodzenia, który utrzyma temperaturę na odpowiednim poziomie oraz zapewni właściwą cyrkulację powietrza.

Aby zapewnić niezawodne zasilanie serwerowni, warto zainwestować w system monitoringu i zarządzania infrastrukturą. Pozwala on na zdalne śledzenie parametrów takich jak temperatura, wilgotność czy zużycie energii oraz szybkie reagowanie na ewentualne problemy. System zarządzania może również automatycznie przełączać źródła zasilania w przypadku awarii, co minimalizuje ryzyko przerw w działaniu serwerowni.