Artykuł sponsorowany

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu kolonoskopii?

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu kolonoskopii?

Kolonoskopia to badanie, które może uratować życie, a jednocześnie wciąż budzi wiele obaw i niepokojów. Choć bywa nieprzyjemne, warto poznać jego istotę i wskazania do wykonania, gdyż może okazać się kluczowe dla naszego zdrowia. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, czym jest kolonoskopia, jakie ma znaczenie oraz kiedy należy ją wykonać.

Czym jest kolonoskopia?

Kolonoskopia to endoskopowe badanie diagnostyczne, które pozwala na dokładne zbadanie błony śluzowej jelita grubego. Wykonuje się je za pomocą specjalistycznego przyrządu – kolonoskopu, który jest elastycznym wężem o długości około 160 cm, wyposażonym w miniaturową kamerę oraz źródło światła. Kolonoskop wprowadza się przez odbyt pacjenta i prowadzi przez całe jelito grube aż do zgięcia śledzionowego. Dzięki temu lekarz może ocenić stan błony śluzowej jelita grubego oraz wykryć ewentualne zmiany chorobowe, które wystąpiły w tym odcinku układu pokarmowego pacjenta, co umożliwia szybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jakie znaczenie ma kolonoskopia?

Kolonoskopia odgrywa kluczową rolę w prewencji i diagnostyce różnych schorzeń jelita grubego, takich jak polipy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna czy rak jelita grubego. W przypadku wykrycia polipów podczas badania, możliwe jest ich usunięcie na miejscu, co zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu.

Rak jelita grubego z kolei jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce. Wczesne wykrycie tego rodzaju nowotworu znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie i przeżycie pacjenta. Dlatego kolonoskopia jest niezwykle ważna jako narzędzie diagnostyczne i profilaktyczne również w tym kierunku.

Kiedy wykonuje się to badanie?

Kolonoskopia może być wykonywana zarówno rutynowo, jak i w przypadku wystąpienia określonych objawów sugerujących chorobę jelita grubego. Zaleca się, aby osoby po 50. roku życia przeszły badanie kolonoskopowe co 10 lat, nawet jeśli nie mają żadnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. W przypadku osób ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego, takich jak rodzina z obciążeniem genetycznym czy obecnością polipów w przeszłości, badanie powinno być wykonywane częściej, co kilka lat.

Wskazania do wykonania kolonoskopii obejmują również objawy takie jak przewlekłe bóle brzucha, nawracające biegunki lub zaparcia, niepokojące zmiany w rytmie wypróżnień, obecność krwi w stolcu czy utrata masy ciała bez wyjaśnionej przyczyny. W takich przypadkach badanie jest niezbędne do postawienia właściwej diagnozy i wdrożenia efektywnego leczenia.

Podsumowując, kolonoskopia to badanie o ogromnym znaczeniu dla zdrowia pacjenta, które pozwala na wczesne wykrycie groźnych, nierzadko śmiertelnych schorzeń jelita grubego. Pomimo pewnego dyskomfortu związanego z jego wykonaniem, warto pamiętać o regularnych kontrolach, zwłaszcza po 50. roku życia. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów ze strony przewodu pokarmowego, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza i wykonaniem kolonoskopii.