Artykuł sponsorowany

Na co zwracać uwagę przy wyborze materaca przeciwodleżynowego?

Na co zwracać uwagę przy wyborze materaca przeciwodleżynowego?

Wybór odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego może być kluczowy dla komfortu i zdrowia osoby leżącej. Odleżyny to bolesne, trudno gojące się rany, które mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, a ich zapobieganie jest niezwykle ważne. Właściwy materac przeciwodleżynowy może znacznie zmniejszyć ryzyko powstania odleżyn oraz wspomóc proces leczenia już istniejących ran. 

Rodzaj materaca przeciwodleżynowego

Na rynku dostępne są różne rodzaje materaców przeciwodleżynowych, które różnią się między sobą konstrukcją, materiałami oraz mechanizmami działania. Najpopularniejsze to materace piankowe, które charakteryzują się wysoką elastycznością i zdolnością do dopasowania się do kształtu ciała. Materace z komórkami powietrznymi to kolejna opcja – ich zaletą jest możliwość regulacji ciśnienia w poszczególnych komorach, co pozwala na precyzyjne dostosowanie do potrzeb pacjenta. Materace żelowe natomiast oferują doskonałe właściwości termoregulacyjne, dzięki czemu zapewniają komfort termiczny nawet przy długotrwałym leżeniu.

Stopień ryzyka odleżyn

Przed zakupem materaca przeciwodleżynowego warto ocenić stopień ryzyka wystąpienia odleżyn u osoby leżącej. W tym celu stosuje się tzw. skalę Bradena, która uwzględnia takie czynniki jak mobilność, aktywność, stan odżywienia czy wilgotność skóry. Im wyższy wynik w skali Bradena, tym większe ryzyko wystąpienia odleżyn. W zależności od stopnia ryzyka można dobrać odpowiedni materac – dla osób z niskim ryzykiem wystarczy materac piankowy, natomiast dla osób z wysokim ryzykiem zalecane są materace z komórkami powietrznymi lub żelowe.

Komfort użytkowania

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem jest komfort użytkowania materaca przeciwodleżynowego. Osoba leżąca spędza na materacu znaczną część dnia, dlatego ważne jest, aby czuła się na nim komfortowo. Warto zwrócić uwagę na twardość materaca – nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Ponadto, warto sprawdzić, czy materac jest odpowiednio duży i dopasowany do wagi oraz wzrostu osoby leżącej. Warto również sprawdzić opinie innych użytkowników oraz skonsultować się z lekarzem lub specjalistą przed dokonaniem wyboru.